Przejdź do treści

Jak rozumiem architekturę modernistyczną? – mini esej

Dość przypadkiem na miejsce odpoczynku wybraliśmy domek, który okazał się być zbudowany w późnych latach 60tych w duchu modernizmu, co było dość niezwykłe zważywszy na okolicę, w której powstał – wieś Stróża pod Myślenicami.

Przeczytałem na stronie „duch modernizmu” i zorientowałem się, że ogólnie wiem o co w tym stylu chodzi (na przykład słynny hotel Forum w Krakowie), ale w szczegółach to już nie bardzo.

Wiedziałem, że modernizm postulował prostotę:

Modernizm odrzucał powiązania ze stylami historycznymi i stylizowane podejście do budownictwa i wystroju wnętrz, na rzecz funkcjonalnościprostoty formy i konstrukcji. Użyteczność i wygodę stawiano ponad ozdobność, choć modernizm nie był pozbawiony walorów estetycznych. Jednak tutaj formę dyktowała funkcja, a prostota stała się siłą etyczną. Less is more, czyli architektura modernistyczna

Le Corbusier, zwany też czasami „papieżem modernizmu” opublikował pięć zasad, które zawierały teorię architektury tego typu:

  1. Konstrukcja oparta na słupach – ściany nie utrzymywały budynku, gdyż jego ciężar przeniesiony był na „punktowe” podpory. Podobnie jak elementy poziome, słupy były wykonane z żelbetu, czyli betonu wzmocnionego od wewnątrz stalowymi prętami. Tworzyły konstrukcję szkieletową, w której prześwit nadawał bryle lekkości.
  2. Wolny plan budynku – uzyskanie dodatkowej powierzchni przez ograniczenie liczby ścian. Pozwoliło to na niemal dowolne kształtowanie przestrzeni każdej kondygnacji, a ich wnętrza mogły mieć różnorodny układ.
  3. Wolna fasada – również ściany zewnętrzne nie musiały być zabudowane, np. na poziomie parteru. Elewacja, stanowiąca powierzchnię fasady, była prosta i pozbawiona dekoracji, mogła nawet w całości składać się ze szkła. Stosowano również tradycyjne, dobre jakościowo materiały, jak kamień i tynki szlachetne.
  4. Długie, pasmowe okna zajmujące dużą część elewacji. Wpuszczały do pomieszczeń naturalne światło i świeże powietrze oraz ułatwiały kontakt wnętrza z otoczeniem.
  5. Płaski dach, wykonany z nowoczesnych materiałów, dzięki czemu nie przeciekał. Mógł pełnić funkcję tarasu, ogrodu dachowego lub przestrzeni wspólnej dla mieszkańców.
    Architektura modernistyczna – cechy stylu – Architektura modernistyczna – cechy stylu – Architektura – Wiedza – HISTORIA: POSZUKAJ

Ciekawie jest mieszkać w miejscu, które zostało zbudowane w tym duchu i szukać śladów tych zasad określonych około 40 lat przed jego zbudowanie. Z tych pięciu zasad, nie doszukałem się śladów piątej – pozostałe zdecydowanie są widoczne w domku na palach.

Inspiracja

https://www.architekturaibiznes.pl/drewniany-domek-na-palach,32006.html

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x