Przejdź do treści

Akceptacja, że nie potrzebuje zwalczać, aby być w zgodzie ze sobą – mini esej

Kiedyś myślałem, że jak czegoś nie akceptuję, to jedyną alternatywą jest aktywne zwalczanie tego, bo inaczej będę w sprzeczności ze swoimi wartościami. Oczywiście sprawiało to, że przez to były osoby, z którymi wywoływało to konflikt – jak nie akceptacja, to walka.

Na szczęście szybko dotarło do mnie, że oprócz akceptacji i jej braku są jeszcze inne możliwości ustosunkowania się do osoby czy tematu. Można czegoś nie tolerować, tolerować, tolerując nie akceptować no i można w końcu też po prostu akceptować.

Czym się dla mnie różni nietolerancja, tolerancja i akceptacja?

  • nie tolerancja – nie zgadzam się i aktywnie zwalczam,
  • tolerancja – nie zgadzam się, ale nie zwalczam,
  • akceptacja – zgadzam się i nie zwalczam, ewentualnie wspieram.

Dzięki poszerzonemu wachlarzowi możliwości odniesienia się, moje relacje z wieloma osobami są lepsze, a przynajmniej neutralne.

Za psychologytoday.com:

Acceptance in human psychology is a person’s assent to the reality of a situation, recognizing a process or condition (often a negative or uncomfortable situation) without attempting to change it, protest, or exit.

czyli

Akceptacja w psychologii człowieka to zgoda osoby na rzeczywistość sytuacji, rozpoznanie procesu lub stanu (często negatywnego lub niekomfortowego) bez próby zmiany, protestu czy wycofania się.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x