Przejdź do treści

Co to znaczy dla mnie stan homeostazy – mini esej

Homeostaza w sensie biologicznym to zdolność utrzymania względnie stałych parametrów wewnętrznych w systemie. W Droga na szczyt. Jak ćwiczyć, aby osiągnąc mistrzowską biegłość w dowolnej dziedzinie Anders Ericsson pisze, że powstawanie nowych połączeń między neuronami jest możliwe dzięki zaburzeniu stanu homeostazy. Powstawanie nowych połączeń jest warunkiem nauki i rozwoju, bo w ten sposób kodujemy w mózgu nowe informacje.

Kluczowe jest to, aby to zaburzenie było odpowiednie – nie za duże, nie zbyt małe. Jak będzie za duże, to wręcz utrudnia to naukę. Jak za małe, to bodziec do zachowania informacji w tworzonej strukturze będzie zbyt mały.

Zastanawiam się co jest moim stanem homeostazy – w kontekście nauki, ale też życia.

Lubię się uczyć nowych rzeczy. Próbowanie nowych rzeczy nie jest dla mnie trudnych. Chyba, że wiąże się ze strachem przed wstydem i publicznym ośmieszeniem – wtedy bardzo mało rzeczy nie jest za duże do spróbowania.

Potrzebuję wtedy przewodników i przewodniczek – kogoś, kto zrobi to ze mną.

Jak z tańcem – moja Partnerka zgodziła się chodzić ze mną na kurs tańca dla początkujących, pomimo tego, że sama świetnie tańczy. Dzięki temu odważyłem się zrobić coś nowego, co przerażało mnie przez lata.

Teraz myślę o nagrywaniu video, w którym trochę się „wygłupiam” i o improwizacji. Czy przewodnik lub przewodniczka pomoże mi w tym kroku?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x