0,8% dnia

Popijając gorącą kawę (nawet w gorący poranek uwielbiam pić gorącą, pachnącą, otulającą mnie zapachem kawę 🙂 ), słuchając muzyki (Alexi Murdoch) i uśmiechając się, piszę do Ciebie.

W tytule listu napisałem o 0,8% dnia. Zdałem sobie sprawę, że niektóre rzeczy, które robię, zajmują tak niewiele czasu z dnia i jednocześnie dają mi ogromnie dużo radości. 0,8% dnia zajmuje mi pisanie myśli w ramach projektu „sześć”. Wiesz, ile to 0,8% z dnia? To 12 minut. Dwanaście minut, w których skupiam się na czymś dla mnie istotnym, ubieram to w słowa i publikuję. Dwanaście minut dziennie to 4380 minut rocznie. Przez 73 godziny w ciągu roku robię coś ważnego dla mnie, a spędzam na tym tylko 0,8% dnia. 

Często sam sobie mówię, że nie mam na coś czasu. Teraz, kiedy o tym myślę, to zdaję sobie sprawę, że kryje się pod tym kilka komunikatów, które sam do siebie wysyłam. Jeden to taki, że nie ustawiłem temu czemuś wystarczająco wysokiego priorytetu, że wybrałem zamiast tego czegoś inną rzecz. A drugi komunikat to, że nie podzieliłem tego czegoś na wystarczająco małe kroki. Bo powiedzenie sobie, że nie mam w ciągu dnia 10 minut na coś ważnego, jest dla mnie jasnym komunikatem, że nie poświęciłem temu wystarczająco energii, aby dobrze się tą sprawą zająć.

Tak było kiedyś z medytacją. Mówiłem sobie, że nie mam czasu na 10 minut medytacji, bo taki jestem zajęty. Tak sobie wmawiałem. Tak samo było z żonglowaniem. Też sobie mówiłem, że nie mam czasu na naukę żonglowania. A teraz i medytuję (co najmniej 10 minut dziennie), i żongluję codziennie co najmniej przez 2 minuty. Dwie minuty! To 0,1% dnia. A w tym czasie nauczyłem się już robić kilkanaście ruchów czterema piłeczkami.

Oczywiście 12 minut na pisanie i publikowanie „sześć”, 10 minut na medytację, 2 minuty na żonglowanie sumuje się do kilkudziesięciu minut. Organizuję sobie te kilkadziesiąt minut, świadomie rezygnując z innych rzeczy. Np. oglądam o wiele mniej filmów na YouTubie, mniej seriali itd. Ale wszystko zaczyna się od tego, że uświadamiam sobie, że to, co chcę robić, co jest dla mnie ważne, wcale nie musi zajmować kilku godzin dziennie. Uświadamiam sobie, że mogę robić coś istotnego dla mnie, poświęcając temu 0,8% dnia!

Lubię zadawać Ci pytania 🙂 I dzisiaj też jest pytanie: co ważnego dla siebie chcesz zacząć robić, poświęcając temu maksymalnie 0,8% dnia?

Dobrego produktywnego dnia,

Dominik 

PS. Cytat na koniec: „Don’t let the mistakes and disappointments of the past control and direct your future”. Zig Ziglar

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x