Przejdź do treści

Dlaczego sprawdzam datę publikacji książek o mózgu – mini esej

Kiedy ktoś mi poleca książkę o mózgu, lub związaną z mózgiem – o pamięci, uczeniu się, rozwoju – to niemal od razu sprawdzam datę publikacji tej książki. Jeżeli książka jest starsza niż 10 lat, to bardzo sprawdzam co o niej jest napisane w Internecie. Naukowcy i naukowczynie niemal nieustannie odkrywają nowe rzeczy o naszym mózgu i coś co wydawało się pewne jakiś czas temu, okazuje się działać inaczej.

Kilkadziesiąt lat temu uważano, że po okresie rozwoju mózg się nie może zmieniać – wtedy odkryto neuroplastyczność. Potem przez długi czas myślano, że mamy do dyspozycji tylko te komórki neuronowe, które wykształciły się przed urodzeniem. Nie tak dawno temu odkryto proces neurogenezy, który zachodzi także u dorosłych.

Według mnie kluczowe do dobrego rozumienia świata, a w tym przypadku tego jak działa nasz mózg, jest wykształcenie krytycznego patrzenia na to co się czyta i zbudowanie umiejętności podchodzenia do wiedzy na zasadzie „working hypothesis” (roboczej hipotezy). Stosuję najlepsze hipotezy jakie mam dostępne i wiem, że jak pojawi się nowa wiedza, to będę miał przestrzeń, aby te robocze hipotezy zaktualizować.

Inspiracja

„Tak działa mózg” dr Asia Podgórska
Neurogeneza – Wikipedia, wolna encyklopedia

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x