Przejdź do treści

Jak zamiast dlaczego? – mini esej

W [[Think Again]] Adam Grant pisze, że rozmawiając z osobami o bardzo odmiennych poglądach pytanie „dlaczego” alienuje i dodatkowo utwierdza te osoby w ich poglądach. W takich przypadkach lepiej jest użyć pytania „jak”.

Question how rather than why. When people describe why they hold extreme views, they often intensify their commitment and double down. When they try to explain how they would make their views a reality, they often realize the limits of their understanding and start to temper some of their opinions.

„Think again” Adam Grant

W moim tłumaczeniu wygląda to mniej więcej tak:

Podważaj jak zamiast dlaczego. Kiedy ludzie opisują dlaczego mają ekstremalne poglądy, często jeszcze bardziej osadzają się w tych poglądach. Kiedy próbują wytłumaczyć jak można wprowadzić ich poglądy w praktyce, często orientują się w ograniczeniach swojego podejścia i zaczynają łagodzić niektóre ze swoich opinii.

Jak w praktyce wprowadzić to w życie? Jak to wyglądałoby dla Ciebie? Jakie kroki trzeba podjąć, aby dojść do tego efektu? Jak zmieni się sytuacja, jeżeli to wdrożymy?

Nieustannie szukam sposobu rozmowy z osobami z innych baniek, takich o innych poglądach. Nie tylko po to, aby ich przekonać do swoich tez i poglądów. Przecież ja też mogę się mylić. Ale przede wszystkim, aby zrozumieć, porozmawiać, wymienić się tym co doprowadziło, do takiego, a nie innego rozumienia tematu. Może pytanie „jak” zamiast „dlaczego” w tym pomoże? Może przyjdzie też czas na pytanie „dlaczego”?

Inspiracja

„Think again” Adam Grant

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x