Przejdź do treści

W bliskich relacjach coraz trudniej się nagradzać – mini esej

[[Hedonistyczna adaptacja]] i [[habituacja]] – te dwa procesy sprawiają, że przyzwyczajamy się do tego co mamy i przestajemy zauważać rzeczy, które nas wcześniej cieszyły.

Do tej pory postrzegałem to przez pryzmat kupowania nowych rzeczy i wzrostu wynagrodzenia. Nowy komputer cieszy najbardziej przed jego zakupem. Miesiąc po odpakowaniu jest już elementem codzienności. Zwiększenie zarobków o 10% jest widoczne przez parę pierwszych miesięcy, a potem dodatkowe środki znikają w codzienności.

Po przeczytaniu książki [[Wystarczająco Dobre Życie]] zdałem sobie sprawę, że podobnie jest w relacjach.

W książce jest fragment, który mówi o tym, że „w długotrwałych związkach partnerzy mają coraz mniejsze pole do wzajemnego nagradzania się i coraz większe pole do ranienia się.” Komplement tysiąc razy powtórzony pozostaje niezauważony jako pozytywne wydarzenie. Ale niewypowiedziany może być powodem przykrości.

Warto o tym pamiętać i niezmiennie przypominać sobie o tysiącach małych dobrych rzeczach, które są w relacji, nawet jeżeli są powtarzane po raz n-ty. Dla mnie praktyka wdzięczności jest narzędziem do przypominania sobie o tym co dobre, nawet jeżeli jest już świetnie znane i oswojone.

Inspiracja

„Wystarczająco dobre życie” Ryszard Kulik

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x