Przejdź do treści

Dlaczego pewni ludzie częściej i skuteczniej korzystają z modeli myślowych

Niektóre osoby częściej i skuteczniej wykorzystują [[modele myślowe]] rozumiane jako pewne powtarzalne schematy, systemy i procedury myślenia, analizowania problemu i podejmowania decyzji. Dlaczego tak się dzieje?

Jedna z teorii mówi, że korzystanie z modeli myślowych wymaga pamięci podręcznej. Różne osoby mają w różnym stopniu rozwiniętą tę pamięć, więc mają też różne możliwości korzystania z modeli myślowych.

Z tego możemy wywnioskować (a przynajmniej ja tak wnioskuję), że aby częściej i lepiej korzystać z modeli myślowych, co bardzo pomaga w codziennym życiu, warto ćwiczyć pamięć podręczną.

Jednocześnie widzę, jak wiele rzeczy, które wcześniej robiłem w pamięci (a przez to ją ćwiczyłem), robię teraz przy pomocy narzędzi. Na szybko mogę podać dwa przykłady.

Proste operacje matematyczne, jak dodanie dwóch trzycyfrowych liczb, niemal automatycznie robię przy pomocy spootlight (mechanizm w mac os do uruchamiania komend i szukania plików). Command + spacja uruchamia okienko, w którym wpisuję działanie i od razu mam odpowiedź.

Podobnie jest z tłumaczeniem krótkich tekstów na angielski i z angielskiego. Kiedyś robiłem to w pamięci, teraz korzystam z ChatGTP. Zauważam, że to zmniejsza moje zasoby kognitywne.

Stąd moje postanowienie, żeby wrócić do robienia tych prostych rzeczy w pamięci, a dzięki temu zwiększyć częstotliwość i skuteczność korzystania z modeli myślowych.

Inspiracja

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x