Przejdź do treści

AI – artificial inteligence czy artificial intimacy – mini esej

Powstał serwis do którego można „wgrać” całą historię przesyłanych wiadomości – smsów, z komunikatorów – z dowolną osobą. Intencją było dać możliwość, dzięki sztucznej inteligencji, rozmowy z osobami, które już odeszły. Okazało się, że wiele osób wykorzystuje to, aby mieć możliwość „rozmowy” z kimś na wyłączność. Są osoby, które uważają, że są w relacji z „osobą”, z którą rozmawiają.

W rozmowie z Brene Brown Esther Perel mówi o AI jako „artificial intimacy”, sztucznej intymności. Używa też terminu „ambiguous loss”, czyli poczuciu „niejasnej straty” rozumianej jako głębokie poczucie utraty i smutku, które nie jest związane ze śmiercią bliskiej osoby. Powiązane jest często niemożnością nawiązania prawdziwej relacji w świecie powierzchownych interakcji.

Jednocześnie, z najdłuższego badania nad poczuciem szczęścia, które trwa już ponad 80 lat i obejmuje trzy pokolenia („The Harvard study”) jasno wynika, że mocne i zdrowe relacje są tym co daje poczucie szczęcie i jest mocną wskazówką tego w jakim stanie, nawet zdrowotnym, będziemy w starszym wieku.

W dobie AI warto dbać nie tylko o płynność w samej technologii, ale też utrzymywaniu relacji, kiedy część potrzeb (wydaje się) spełnia sztuczna inteligencja.

Źródła

Making the Dead Speak: Blurring the Edge of Life & Death
Esther Perel on New AI – Artificial Intimacy
Over nearly 80 years, Harvard study has been showing how to live a healthy and happy life — Harvard Gazette

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x